Apartamenty Velvet, Poznań
Twierdza Poznań

Szczegóły atrakcji

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Twierdza Poznań

System wyjątkowych fortyfikacji

Twierdza Poznań to system wyjątkowych fortyfikacji wybudowanych na terenie całego Poznania. Pierwsze pruskie plany dotyczące ufortyfikowania naszego miasta pojawiły się w 1815 roku, jednak budowa pierwszego fortu rozpoczęła się w 1828 roku. Wtedy zaczął powstawać Fort Winiary, zwany potocznie Cytadelą, zlokalizowany na Wzgórzu Winiarskim. Był to wówczas największy fort w Europie. Po II Wojnie Światowej Fort Winiary, widziany wtedy już jako symbol pruski, został rozebrany. Dziś Cytadela funkcjonuje jako park i do teraz można znaleźć w nim pozostałości po dawnej fortyfikacji. Na terenie parku znajdują się również dwa muzea: Muzeum Armii "Poznań" oraz Muzeum Uzbrojenia.

Fort Winiary to jednak nie jedyny tego typu obiekt w naszym mieście. Poznańskie forty to jeden z największych, ale i również najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji w Europie. Część obiektów jest udostępniona do zwiedzania.

Fort III, jako fort artyleryjny, powstał w 1881 roku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów fortyfikacyjnych w Poznaniu. Do zwiedzania udostępniona jest zarówno nadziemna, jak i podziemna część obiektu. W części nadziemnej znajduje się wał artylerii, na którym z kolei można zobaczyć między innymi pancerną kopułę obserwacyjną. W części podziemnej zaś mieści się dawna prochownia (w której możliwe było przechowywanie aż do 35 ton czarnego prochu), kaponiera barkowa oraz pomieszczenia kaponiery czołowej. Fort III znajduje się na terenie Nowego Zoo przy ulicy Krańcowej 81. Oprócz biletu wstępu na fort należy zakupić bilet do Zoo.

Fort IVa jest to jeden z fortów typu pośredniego. Zadaniem tego typu obiektów było wspomaganie obrony terenu pomiędzy fortami głównymi. Budowę Fortu IVa rozpoczęto w 1878 roku, a ukończono 3 lata później. Po II Wojnie Światowej fort został częściowo wysadzony, jednak nadal jest jednym z najlepiej zachowanych budynków Twierdzy Poznań. Zwiedzanie obiektu możliwe jest od maja do września w weekendy.

Fort Va "Bonin" wybudowany został w 1890 roku jako kolejny z typu pośredniego. W 1939 roku na wale fortu zbudowano trzy schrony obserwacyjno-bojowe. Z czasów II Wojny Światowej zachowały się na ścianach cenne inskrypcje. Zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem (ubranym w mundur historyczny) w każdą ostatnią sobotę miesiąca, a trasa obejmuje części nadziemną oraz podziemną.

Fort VII - Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Obiekt ten został wybudowany w 1880 roku. Po zajęciu Wielkopolski przez Niemców w 1939 roku fort został przekształcony w obóz koncentracyjny i była to pierwsza placówka tego typu na terenie naszego kraju. W tym samym roku dokonano w nim pierwszej masowej egzekucji cywilnej z wykorzystaniem gazu. Więźniowie mordowani byli zaledwie w ciągu jednego tygodnia od przybycia do obozu. Dużą część wszystkich ofiar stanowili pacjenci z okolicznych szpitali psychiatrycznych, między innymi z niedziałającego już szpitala psychiatrycznego w Owińskach. W generalnym rozliczeniu placówka pochłonęła około 20 tysięcy żyć. Obóz działał w tym miejscu do 1944 roku, a przez następny rok funkcjonowała tam fabryka produkująca radiostacje na potrzeby niemieckiego wojska. Muzeum znajduje się na ulicy Polskiej 1.

Zobacz na mapie
Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij